بدون دیدگاه

مراحل باتری به باتری با استفاده از کابل اتصال

ممکن است باتری ماشین شما به دلایل مختلف مثل استارت نخوردن طولانی مدت، کاهش کیفیت، استفاده از برق خودرو در حالت خاموش از کار بیفتد. در این صورت در اصطلاح می گویند که باتری خودرو خوابیده است. در این حالت با استفاده از باتری سالم یک خودروی دیگر و استفاده از کابل مخصوص، می توانید آن را به حالت عملکردی بازگردانید. دقت داشته باشید که انجام این کار بدون دقت کافی ممکن است برای شما و خودروی تان خسارت به بار آورد. در ادامه ی این مطلب شما با روش اصولی و صحیح انجام باتری به باتری خودرو در چند گام ساده آشنا می شوید. برای انجام اصولی و صحیح کار، این مراحل ساده را دنبال کنید.

 1. قبل از اینکه سیم‏های اتصال باتری را از آن جدا کنید، مطمئن شوید که سوئیچ را کاملا بسته اید. در این صورت سیستم جرقه زن شمع ها کاملا خاموش شده است. این کار باید برای هر دو خودروی سالم و معیوب انجام شود.
 2. برای اینکه سیم های اتصال باتری به باتری به هر دو خودرو برسند، هر دو ماشین را در نزدیک ترین حالت نسبت به هم پارک کنید. مراقب باشید که دو خودرو نباید با هم اتصال داشته باشند. البته شاید نتوانید یک خودروی دیگر برای کمک پیدا کنید؛ یا ممکن است که شما برای درخواست کمک از سایرین کمی خجالت زده می شوید. بنابراین اگر احتمال می دهید در شرایط اینچنیی قرار بگیرید، می توانید با تهیه ی یک جامپ استارتر پرتابل برای همیشه خیال خودتان را راحت کنید. داشتن یک پاور بانک همراه کار را بسیار ساده تر نیز می کند. در این صورت در مراحل این راهنما، جامپ استارتر پرتابل جایگزین خودروی سالم می شود.
 3. قبل از شروع مطمئن شوید که ترمز دستی هر دو وسیله نقلیه را بالا کشیده اید.
 4. کابل‏های اتصال را آماده کنید و در هر دست یک سر قرمز(یا زرد) و یک سر سیاه آن را نگه دارید. دقت کنید که از این به بعد کابل‏ها نباید با هم تماسی داشته باشند.
 5. سیم اتصال قرمز را به ترمینال مثبت خودرو با باتری خوابیده وصل کنید. ترمینال مثبت کمی بزرگتر از منفی بوده و معمولا با علامت مثبت نشان داده می‏ شود.
 6. انتهای دیگر سیم اتصال قرمز را به ترمینال مثبت باتری سالم وصل کنید.
 7. سیم اتصال سیاه را به ترمینال منفی باتری سالم برسانید. ترمینال منفی کمی کوچک‏تر بوده و معمولا با علامت منفی نشان داده می شود.
 8. برای اتصال انتهای دیگر سیم اتصال باتری سیاه، یک قطعه ی فلزی لخت در خودرو با باتری خوابیده پیدا کنید. این قطعه باید ثابت بوده و ترجیحا به طور مستقیم به قطعات الکتریکی ماشین وصل نباشد. این قسمت به عنوان نقطه ی اتصال به زمین در مدار قرار می گیرد.
 1. قسمت انتهایی سیم منفی را به ترمینال منفی باتری خوابیده وصل نکنید. این کار می تواند باعث ایجاد جرقه شود. باتری خوابیده امکان تولید گاز به شدت مشتعل کننده ی هیدروژن را دارد. یقینا شما از تولید انفجار در کنار ماشین تان خوشحال نخواهید شد!
 2. مطمئن شوید که سیم‏های اتصال با قطعات متحرک مانند فن یا تسمه برخوردی ندارد. سپس موتور خودروی سالم را استارت بزنید.
 3. حدود دو دقیقه خودروی سالم را روشن نگه دارید. این کار شارژ باتری خوابیده را تکمیل می‏کند.
 4. حالا سعی کنید موتور خودروی معیوب را استارت بزنید. اگر هنوز استارت نمی خورد، دور موتور را آهسته تاrpm 2000 بالا ببرید. این حالت را نیز برای یک دقیقه ی دیگر حفظ کنید.
 5. پس از یک مرتبه استارت زدن صحیح خودروی معیوب، سیم‏های اتصال کابل را با ترتیب معکوس قرار گرفتن شان، جدا کنید.
 6. کاپوت هر دو وسیله نقلیه را ببندید و با احتیاط رانندگی کنید. برای اینکه باتری به مقدار کافی شارژ شود، سعی کنید که 20 دقیقه رانندگی کرده و بعد دوباره استارت بزنید. این کار کمک می‏کند که مجددا نیاز به این کار، نداشته باشید.

ضد حالی بالاتر از این نیست که سوئیچ را بچرخانید و متوجه شوید که باتری خوابیده است. انجام صحیح مراحل بالا و در اختیار داشتن یک کابل باتری به باتری با کیفیت، شما و ماشین تان را به راحتی سرحال برمی گرداند. بنابراین موارد بالا را به خاطر داشته باشید و همیشه خودروی خود را برای شرایط اضطراری آماده نگه دارید. شما می توانید انواع لوازم احتیاطی  و همچنین کابل باتری مخصوص خودرو را در فروشگاه اینترنتی بانیترو مشاهده فرمایید.

مطالب مشابه
Tags: آموزش تعمیر و نگهداری

مطالب مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست