بدون دیدگاه

چطور در اولین مراجعه معاینه فنی بگیریم؟

معاینه فنی حدود یک سوم خودروها در اولین مرتبه ی مراجعه به مراکز، با موفقیت از آن خارج نشده و مجبور به تست مجدد هستند. از دلایل ناموفق بودن آن می توان به نقص های ساختاری جدی تا تعمیر ساده مانند لامپ های شکسته اشاره کرد. بانیترو در این مطلب برای شما راهنمایی هایی دارد که بتوانید به آسانی و در مرتبه ی اول گواهی معاینه فنی را دریافت کنید. لازم است قبل از مراجعه برای دریافت معاینه ی فنی، موارد زیر را که به سادگی قابل بررسی و رفع نقص احتمالی هستند را انجام دهید.

معاینه فنی بسیاری از وسایل نقلیه به علت نقص در سیستم روشنایی رد می شود. یعنی ساده ترین نکته نیز از سوی برخی از صاحبان خودرو مدنظر قرار نمی گیرد. برای بررسی چراغهای جلو، چراغهای خود را روشن کنید و کلید فلاشور را فشار دهید. با یک بار دور زدن در اطراف خودرو، شما متوجه ایراد احتمالی در لامپ وسیله نقلیه خود می شوید.

  • چراغ های ترمز

برای بررسی چراغ ترمز، احتمالا نیاز به کمک خواهید داشت. چون همزمان باید هم پدال ترمز را فشار دهید و هم چراغ آن را بررسی کنید. بررسی کنید که آیا لامپی سوخته است. در این صورت باید لامپ های سوخته را تعویض کنید.

  • ترمزها

به طور شگفت آوری معاینه فنی تعداد زیادی از ماشین ها به دلیل ترمز های نامناسب، رد می شود. اگر هنگام ترمز کردن صدای ناهنجار می شنوید، نشان دهنده ی آن است که باید لنت ترمز را تعویض کنید. این صدا چیزی شبیه صدای کشیده شدن دو فلز روی همدیگر است. هنگامی که این صدا را می شنوید، توصیه می شود که لنت ها را هر چه سریعتر تعویض کنید. برخی از خودروها دارای یک سنسور لنت ترمز هستند. هنگامی که لنت ترمز به کمترین حد می رسد، سنسور به شما هشدار می دهد. اکثر سازندگان ترجیح می دهند لنت های ترمز را پس از رسیدن به 3 میلی متر عوض کنید. کوتاهی در تعویض لنت ترمز می تواند به دیسک ترمز آسیب برساند. که این مسئله برای شما گران تمام می شود، بخصوص اگر هنگام معاینه فنی متوجه آن بشوید. درحالی که ترمز می کنید، وضعیت لاستیک های پدال را هم بررسی کنید. اگر آنها فرسوده یا خراب شده باشند، در هنگام ترمز می تواند مشکل ساز باشد. این قطعات کوچک ولی ضروری ارزش رد شدن در معاینه فنی را ندارد.

  • لاستیک ها

با بررسی لاستیک ها مطمئن شوید که در معاینه فنی مشکلی نخواهید داشت. در مورد بررسی کردن لاستیک ها چهار مورد وجود دارد:

 1- فشار  2- ظاهری ناهموار  3- آسیب دیوار جانبی  4- عمق آج

فشارهای مناسب لاستیک معمولا با یک برچسب بر روی درب سمت راننده (بعضی از اوقات سمت مسافر) نشان داده شده است. خودروهای قدیمی تر، فشار باد لاستیک را که در دفترچه ی راهنمای آنها نوشته شده بود، را هم داشتند. اگر این موارد را نیافتید، از افراد خبره در مورد فشار باد مناسب لاستیک های ماشین تان بپرسید.

وضعیت کلی لاستیک ها را بررسی کنید. در کناره ی لاستیک خودرو برآمدگی، بریدگی، پارگی، ترک خوردگی و آج ها را بررسی کنید. کم بودن آج لاستیک به راحتی معاینه فنی خودروی شما را رد می کند. با بررسی نشانگر عمق آج بر روی لاستیک، می توانید عمق آن را چک کنید. اگر با بالای لاستیک هم سطح باشد وقت آن رسیده است که لاستیک را نو کنید.

  • سیستم تعلیق

برای تست سیستم تعلیق نگران نباشید. شما می توانید به سرعت کمک فنرهای خود را بدون نیاز به پایین آمدن و کثیف شدن بررسی کنید. با پرش آهسته روی هر گوشه ی خودرو، وسیله ی نقلیه با یک یا دو پرش باید بدون زحمت به حالت اولیه ی خود بازگردد. اگر پرش های خودرو بیشتر از این باشد، بدین معنی است که کمک فنر هر گوشه مشکل دارد. درحین بررسی فنرها، حتما قطعات آسیب دیده یا شل و سست شده را هم پیدا کنید. اگر اخیرا خودروی شما پایین آمده است و از فنرهای تحتانی یا کمک فنرهای غیراستاندارد استفاده کردید، ریسک بزرگی انجام دادید و احتمالا نمی توانید معاینه فنی را با موفقیت انجام دهید. این مساله می تواند به دلیل برداشتن مانع یا تماس بین بدنه و چرخ ها باشد.

  • آلایندگی

با توجه به مشکل آلودگی هوا وسایل نقلیه ی جدید باید به استانداردهای دقیق آلایندگی برسند. اگر از وسایل نقلیه ی قدیمی تر استفاده می کنید، این مساله می تواند مشکل ساز باشد. اگر یک وسیله ی نقلیه ی قدیمی دارید و یا در مورد میزان آلایندگی آنها نگران هستید، یک سری کارهایی است که می توانید در این مورد انجام دهید.

مواد استاندارد افزودنی سوخت، آلایندگی خودروها را بهبود می بخشد. قبل از اینکه خودرو را برای معاینه فنی ببرید، این مواد را به مخزن سوخت ریخته و برای یک مدت طولانی رانندگی کنید. مواد افزودنی سوخت برای کمک به تمیز کردن سیستم سوخت طراحی شده اند. اگز از نوع باکیفیت و استاندارد این مواد را تهیه کنید، وسیله ی نقلیه ی شما کارآمدتر شده و در نتیجه میزان آلایندگی آن کاهش می یابد. عامل نهایی در کاهش آلایندگی وسایل نقلیه، سیستم اگزوز خودروی شماست. علامت وجود نشتی در اگزوز، صدای سوت در سرعت است. نشتی های کم را می توان با مهر و موم تعمیر کرد ولی بزرگتر از آنها تعویض اگزوز را ضروری می کند.

  • شیشه ی جلو و برف پاک کن

تقریبا تمام راننده ها در زمان رانندگی، صدای اصابت چیزی را به شیشه ی جلو شنیده اند. این تراشه ها و ترک اگر بیش از 10 میلی متر باشند و به طور مستقیم در میدان دید راننده قرار گرفته باشند، به عنوان یک نقص در معاینه فنی به حساب می آیند. اما در مورد میدان دید مرکزی رانندگان یا سطح تحت پوشش تیغه برف پاک کن ها، آسیب شیشه ی جلو تا 150 میلی متر باید باشد.

برف پاک کن شیشه ی جلو را حتما بررسی کنید. ساده ترین راه این است که از شیشه شور استفاده کنیم تا شیشه ی جلو را تمیز کنند. اگر تیغه های برف پاک کن رگه هایی را بر روی شیشه به جای گذاشتند، نگاهی نزدیک تر به لاستیک آنها بیندازید. اگر لاستیک ها آسیب دیده بودند، به راحتی می توانید تعویض شان کنید.

  • مایعات ضروری

 در آخرین بررسی قبل از اینکه برای معاینه فنی وسیله ی نقلیه بروید، همه ی مایعات ضروری به حد لازم برسد. اگر لازم است، روغن موتور و مایع شستشوی شیشه ی را اضافه کنید. مطمئن شوید که در باک به اندازه ی کافی بنزین هست. مامور بررسی معاینه فنی، نیاز به حرکت موتور برای تست آلاینده ها دارد. مراقب باشید که موقع معاینه فنی، بنزین تمام نکنید!

در نظر داشته باشید که موارد بالا تمام الزامات معاینه ی فنی نیست. تنها نکاتی است که شما خودتان می توانید، به سادگی آنها مورد بررسی قرار دهید.

در این مورد اگر سوالی داشتید یا وسیله ای برای انجام این تست ها و رفع نقص های احتمالی نیاز داشتید، بانیترو همراه شماست.راهنمامعاینه فنی

مطالب مشابه
Tags: آموزش تعمیر و نگهداری, دانشنامه فنی خودرو

مطالب مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست