نکات حیاتی خرید لوازم یدکی

از تیمی که تامین‌کننده قطعات برای بیش از 400 تعمیرگاه است.

خرید لوازم یدکی با گارانتی

استعلام قیمت تلفنی

بهترین تعمیرگاه تهران

به صرفه ترین قیمت و بهترین کیفیت قطعه برای خودروی خود را از بانیترو بپرسید.

مقدمه

زمان بروز مشکل برای خودرو در صورت خرابی یا تصادف، نیاز به تعویض قطعه معیوب خواهید داشت و این شروع داستان خرید لوازم یدکی برای شماست. به صورت طبیعی اکثر افراد اطلاعات کاملی در مورد قطعات ماشین خود نداشته و تمام آنچه می دانند، اطلاعاتی است که از تعمیرکار خود گرفته اند. بنابراین دو راه وجود دارد؛ اول اینکه زحمت خرید قطعه را به تعمیرکار بسپارید. دوم اینکه خودتان برای خرید دست به کار شوید. در هر صورت باید مراقب مشکلاتی از قبیل استفاده لوازم یدکی خودرو دست دوم به جای نو، دریافت هزینه بالاتر، فروش قطعه فیک به جای قطعه اصلی و استفاده از قطعات با کیفیت پایین باشید. در اینجا مهمترین مساله اعتماد شماست.

می توانید با جستجو و مشورت و همچنین اطلاعاتی که در اینجا به شما ارائه می شود، خودتان اقدام به خرید کنید. قدم اول اینست که اطلاعات دقیق در مورد قطعه مورد نیاز را از تعمیرکارتان سوال کنید. اسم دقیق قطعه، سمت نصب آن (مثلا راننده یا شاگرد) و قطعات جانبی مورد نیاز (مثلا طبق کامل یا طبق بدون سیبک) از این موارد است. در هر صورت عکس قطعه کمک زیادی به شما خواهد کرد. بعضی از تعمیرکارهای باسابقه از برندهای با کیفیت بازار مطلع هستند و بعضی دیگر یک قطعه خاص را از یک برند خاص استفاده می کنند. در این مورد هم از تعمیرکارتان سوال بپرسید.

چرا خرید قطعه را به تعمیرکار نسپارم؟

اگر زمان و هزینه برایتان در اولویت نیست، می توانید این مورد را به تعمیرکارتان بسپارید. اغلب مکانیک ها مسئولیت خرید قطعه برای خودروهای مراجعه کرده را قبول می کنند و تلاش شان را برای پیدا کردن بهترین گزینه برای مشتری انجام می دهند. اما به دلیل اینکه کار اصلی آنها تعمیر خودرو است و وقت شان ارزش زیادی برایشان دارد، نمی توانند به خوبی خودتان قسمت زیادی از بازار را جستجو کنند. برخی از تعمیرگاه ها هم در صورت خرید قطعه برای خودروی شما، آن را مجدد فاکتور نموده و در عمل هزینه بالاتری خواهید پرداخت.

از طرف دیگر اکثر مکانیک ها مثل شما قطعه را به صورت تلفنی استعلام نموده و به صورت تلفنی خریداری می کنند. بنابراین موقع رسیدن قطعه به تعمیرگاه از اصالت و کیفیت آن آگاه خواهند شد. پس چه بهتر که خودتان ضمن مشورت با تعمیرگاه اقدام به خرید کنید.

این مورد را هم در نظر داشته باشید که در صورت خرابی قطعه تهیه شده توسط مکانیک، اخلاقا و قانونا هیچ تعهد و تقصیری متوجه اش نیست. بنابراین شما نمی توانید در صورت خرابی قطعه ای که مکانیک خریده است، او را مقصر بدانید و مطالبه خسارت کنید.

 در ادامه به سوالاتی که هنگام خرید لوازم خودرو برای شما پیش می‌آید پاسخ داده شده است، تا همواره بتوانید انتخابی درست داشته باشید.

کیفیت و اصالت لوازم رو چطور تشخیص بدهم؟

مهم‌ترین مسئله در خرید لوازم یدکی خودرو مشخص بودن برند و کیفیت محصول است. اینکه آیا قطعه خریداری شده، ساخته همان برندی است که میخواهیم یا کپی آن است؟

امروزه اکثر کارخانه های تولید خودرو، تولید هر قطعه را به یک قطعه ساز سپرده اند. این مساله لزوما مورد بدی نیست؛ زیرا کارخانه فرآیند تولید را به دقت زیر نظر داشته و قبل از مونتاژ قطعات را QC می کنند. این مساله در هنگام خرید لوازم یدکی خودرو اهمیت بیشتری دارد. بیایید دسته بندی های اصلی لوازم خودرو از نظر نوع تولید کننده را با هم بررسی کنیم.

جنیون پارتس یا لوازم اصلی

این قطعات که به شدت در بازار ایران بویژه برای خودروهای وارداتی طرفدار دارند، همان قطعاتی هستند که در کارخانه روی خودرو بسته شده است. با توجه به اینکه با لوگو و بسته بندی کارخانه سازنده خودرو عرضه می شوند، قیمت بالاتری خواهند داشت. این قطعات در بازار به نام جنیون پارتس یا لوازم اصلی به فروش می رسند. مثال جنیون پارتس هیوندا، جنیون پارتس کیا یا لوازم اصلی پراید، لوازم اصلی 206، لوازم شرکتی ایران خودرو و لوازم اصلی تویوتا.

در اینجا باید مراقب باشید که بعضی از افراد سودجو، کارتن قطعات اصلی مصرف شده را از نمایندگی ها خریداری نموده و داخل آن قطعات فیک و حتی استوک قرار می دهند. بنابراین فقط نباید به مشاهده کارتن قطعه اکتفا نمود. این مورد در قطعات خودروهای چینی و وارداتی بیشتر دیده می شود. در کنار آن تولید کارتن بسیار شبیه به کارتن اصلی و حتی حکاکی لوگو روی قطعات فیک هم رواج پیدا کرده است.

یک راه برای تشخیص قطعه اصل از سایر قطعات مقایسه وزنی است. این مورد در برخی از قطعات مثل لوازم شاسی و جلوبندی یا دسته موتورها قابل تشخیص است. پس از خرید می توانید وزن قطعه معیوب را با قطعه خریداری شده مقایسه کنید. معمولا در قطعات فیک از متریال کمتر و ضعیف تر استفاده شده و وزن آنها کمتر است. البته این نکته همیشه درست نیست. در تصویر زیر مقایسه دو قطعه اصلی و فیک را می توانید ببینید.

OEM یا قطعات تحت لیسانس

به جز لوازم یدکی متفرقه موجود در بازار، از نظر برند دو نوع لوازم یدکی وجود دارد. دسته اول لوازم یدکی اصلی یا جنیون که دقیقا در بسته بندی خود شرکت تولید کننده خودرو به بازار عرضه شده است. دسته دوم لوازم یدکی OEM  یا قطعات تحت لیسانس هستند. اینگونه قطعات توسط قطعه سازان مورد اعتماد و همکار خودروساز تولید شده اما در جعبه ای بدون لوگوی خودروساز به دست مصرف کننده می رسد. تا جایی که صداقت و اصول حرفه ای در میان باشد، بین این قطعات و دسته ی بالا تفاوتی وجود نداشته و دقیقا مشابه قطعه مورد استفاده در خودروی صفر شماست. بنابراین با هزینه ی کمتر به همان اندازه می توانید مطمئن باشید.

دقت داشته باشید که تولید کننده خودرو هم یک قطعه را همیشه از یک کارخانه تامین کننده اش دریافت نمی کند. مثلا ممکن است دیسک چرخ یک ماشین از سه کارخانه تولید کننده متفاوت تهیه شده باشد. در هر صورت محصول این سه تولیدکننده مورد تایید کارخانه بوده، که در خط تولیدش استفاده کرده است.

یکی از تامین کننده های شرکت جک موتور چین، کارخانه AQBP چین است. بسیاری از قطعات مورد استفاده در خط تولید جک، از این شرکت تهیه شده است. AQBP چیزی شبیه کروز برای ایران خودرو است. یا شرکت Unico با شرکت لیفان موتورز چنین رابطه کاری را دارد.

بانیترو مفتخر است که با همکاری نمایندگی رسمی این برندها، قطعات تحت لیسانس جک موتورز و لیفان موتورز را به شما ارائه می کند.

 

مورد دیگر قطعات شرکت MOBIS است. این قطعات هم جنیون هیوندا و کیا نیستند ولی مورد تایید آنها قرار گرفته اند.

بنابراین در صورت استعلام از بانیترو اگر اعلام می شود که “این قطعه دقیقا همان استفاده شده در خط تولید است”، منظور قطعات OEM است.

Aftermarket یا قطعات متفرقه

پس از تولید یک خودرو سایر کارخانه ها و تولیدی های کوچک و بزرگ شروع به تولید لوازم همان خودرو می کنند. در کشورهای خارجی حتی تولید کننده ها ملزم هستند که حقوق معنوی تولید آن قطعه را نیز خریداری نمایند. بنابراین اینگونه قطعات دقیقا مشابه دو دسته دیگر نیستند؛ اما کار خودروی شما را راه می اندازند. در این مورد باید کاملا با احتیاط رفتار کنید و حتما از برندهای معتبر خریداری کنید. اگر شما یک قطعه غیرشرکتی را از محل غیرمعتبر خریداری کنید، هیچ کس پاسخگوی خسارت تان نخواهد بود. تعمیرکار که به وظیفه اش عمل کرده و فروشنده هم نقش قربانی اول را خواهد داشت. بنابراین در صورتی که قصد دارید از این دسته قطعات خرید کنید، حتما از مشورت افراد خبره بهره بگیرید و حتی الامکان از آنها گارانتی بخواهید. فروشندگان لوازم یدکی با سابقه و خبره این دسته از قطعات را به خوبی می شناسند و به قول معروف از زشت و زیبای آنها باخبر هستند. ما در بانیترو کلیه قطعات تامین شده را برایتان تا حداقل سه ماه گارانتی نموده و در صورتی خرابی اجرت تعویض مجدد آنها را نیز پرداخت خواهیم نمود.

توصیه بانیترو اینست که قبل از انتخاب قطعه یدکی از هر کدام از این دسته ها با کارشناسان خبره و مورد اعتمادتان مشورت نمایید. در صورت عدم دسترسی ما در کنارتان هستیم. کارشناسان فنی بانیترو قطعات سفارش داده شده در اپلیکیشن یا وبسایت را قبل از ارسال کاملا بررسی می نمایند تا دقیقا مطابق با نیاز شما و ادعای تامین کنندگان همکار باشد.

اما جدا از این سه دسته ،قطعات استوک یا دست دوم هم در بعضی موارد می‌تواند بسیار مفید باشد. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

لوازم استوک ماشین بخرم یا نه؟

در بازار لوازم خودرو بخشی از بازار را لوازم استوک تشکیل می‌دهند ،این لوازم یدکی از خودرو های دیگر باز می‌شوند ،در این بخش از بازار باید با چند برابر دقت خرید کنید زیرا امکان خرابی در قطعات دست دوم وجود دارد و شما ضمانتی از فروشنده دریافت نمیکنید پس بسیار دقت کنید اما از نکات مثبت بازار استوک یافتن قطعاتی که نو آن‌ها بسیار کم یاب و یا اصلا وجود ندارد هست اکثرا برای پیدا کردن قطعات خاص در این بازار جستجو میکنند و نکته مهم دیگر قیمت بسیار پایین ترنسبت اجناس نو در بازار است و یکی از مزایای خرید لوازم دست دوم استوک خودرو خدمت به محیط زیست است. بسیار از لوازم استوک که از خودروهای تصادفی باز شده اند، زمان بسیاری از عمرشان باقی مانده است. خرید اینگونه قطعات از هدر رفتن سرمایه و هزینه بازیافت جلوگیری می کند. بنابراین از انتشار کربن بیشتر جلوگیری شده و سبز می مانید. البته موارد گفته شده برای قطعات مربوط به موتور و سوخت رسانی خودرو کمتر صادق است.

 درنهایت مهمترین عامل موفقیت در خرید لوازم یدکی، داشتن یک دوست خوب است که شما را در مورد قیمت ها و کیفیت قطعات راهنمایی کند. اگرچه مطمئن ترین راه است اما در این اوضاع اقتصادی، خرید قطعه اصلی بهترین و به صرفه ترین انتخاب نیست.

سوالات متداول

چرا امورات ماشینم رو به بانیترو بسپارم؟

به صرفه ترین قیمت

با مشاوره بانیترو بهترین لوازم یدکی را با بهترین قیمت، مناسب شرایط خودرو خود انتخاب کنید.

شفافیت

از قیمت تمام کیفیت های موجود در بازار مطلع شوید و منطقی ترین انتخاب را داشته باشید.

سرعت بالا

تامین سریع قطعات توسط بانیترو به همراه اولویت در نوبت دهی تعمیرگاه

گارانتی سه ماهه

گارانتی پاسخگو بانیترو با نظارت تعمیرگاه های معتبر – تا سه ماه قطعه جایگزین و اجرت تعویض مجدد را دریافت نمایید.

بهترین تعمیرگاه های تهران

از لوازم یدکی تا تعویض در بهترین و معتبرترین تعمیرگاه های سطح کشور را به بانیترو بسپارید.

بازدید دوره ای رایگان

تمامی تعمیرگاه های همکار بانیترو مجهز به سیستم CRM اختصاصی بوده و تا 6 ماه بازدید دوره ای لازم پس از تعمیرات اساسی و خاص را به شما اطلاع می دهند.

نمونه قطعات تامین شده توسط بانیترو

بیش از 3000 قطعه برای 400 تعمیرگاه شهر تهران
بیش از 100 تامین کننده همکار بانیترو
چکیده 40 سال تجربه و تخصص در لوازم یدکی خودرو

سایر مطالب بلاگ بانیترو

درباره نگهداری خودرو، تعمیر خودرو و خرید لوازم یدکی بیشتر بدانید

بهترین کف‌پوش ماشین: زیرپایی سه‌بعدی یا ژله‌ای فابریک؟

5 مرحله‌ی ساده برای داشتن ماشین تمیزتر

مراحل باتری به باتری با استفاده از کابل اتصال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست